Best Music

Від тексту на серветці до прав на повноцінну пісню

Новини 04.07.2022
Від тексту на серветці до прав на повноцінну пісню

У вас часто бувають ситуації, коли нізвідки приходить натхнення, а рядки майбутньої пісні так і лізуть у голову? Саме у такі моменти дуже важливо не впустити прихід Музи, тому у хід йдуть дописи у нотатках телефону, диктофон, серветка і ручка, шпалери на стінах решті-решт ... тобто все те, де можна записати текст майбутнього хіта🔥.

 Так от, можемо Вас привітати! З цього моменту, де-юре, ви – автор пісні ✍🏻, котрий володіє безліччю прав (як майнових, так і немайнових). Згідно з українським законодавством, реєстрація таких прав не обов'язкова, адже діє, так звана, презумпція авторства.

Однак, для того, аби офіційно підтвердити наявність таких прав, ми наполегливо рекомендуємо провести відповідну реєстрацію. Таку процедуру в Україні проводить підприємство Укрпатент.

З текстом пісні розібралися. А що робити з музикою?

Розглянемо кілька варіантів:

🎤 Автор тексту пісні одночасно є і автором музики.

Тут все просто – усі майнові і немайнові права належать одній людині.

🎤 Замовляємо написання музики у композитора / саунд-продюсера.

В цьому випадку у композитора виникають авторські права на музику, тому зареєструвати замовника музики як автора музики не вийде, оскільки таким чином порушуються права композитора.

Виходячи з даної ситуації найкращим варіантом буде скласти договір про передачу (відчуження) майнових прав на музику або ж укласти договір авторського замовлення, до того моменту, коли вам вже написали музику. У такому договорі уважно прописуєте, що має бути створено композитором та умова, за якої усі виключні майнові права після написання музики перейдуть до вас.

🎤 Написання музики спільно з іншим автором / композитором.

Такий варіант передбачає, що ви будете співавторами музики, тому права між вами повинні бути оформлені шляхом укладення окремого договору, у якому необхідно прописати всі деталі подальшого використання композиції та права співавторів (ст. 13 ЗУ «Про авторське право і суміжні права). Винагорода за використання музики буде належати співавторам у рівних частках, якщо у договорі не було передбачено інше.

Якщо ви композитор, саунд-продюсер або звукорежисер і створюєте музику на замовлення – також маєте завчасно укладати договори зі своїми замовниками.

️У такому договорі ви можете не передати усі права замовнику, а лише видати ліцензію на використання контенту. В цьому випадку за вами все ще залишається право на використання вашої ж композиції (наприклад, якщо ліцензія є невиключною).

При цьому досить цікаву особливість має виплата винагороди за музику, створену для аудіовізуальних творів 🎬 (фільмів, серіалів і т.д.). Згідно ст. 17 Закону України «Про авторське право і суміжні права» передбачено, що автор музики (котра була створена для аудіовізуального твору) зберігає за собою право на справедливу винагороду за кожне наступне використання або опублікування твору. Про це також варто пам’ятати.

Студия Звукозаписи Киев - Студия “Mask”

Далі прямуємо на студію звукозапису. І тут виникає нове питання – що з правами на фонограму. 🎵

Права на фонограму – це категорія, подібна до суміжних прав (права виконавців, виробників фонограм, права організацій ефірного та кабельного мовлення). Вони необхідні у тому разі, коли ви плануєте використовувати пісню на радіо, телебаченні чи у будь-яких інших випадках, де не будете виконувати свою композицію наживо.

Saregama Carvaan, Philips Radio And Other FM Radio Players To Enjoy Music  The Traditional Way | Most Searched Products - Times of India

🎧Як правило, ви приходите на студію / до звукорежисера, сплачуєте за оренду студії і записуєте круту фонограму. Але варто пам'ятати, що ви заплатили виключно за роботу і оренду студії, а не за права на фонограму.

При записі фонограми укладіть письмовий договір про передачу / отримання прав зі своїм звукорежисером, у який додайте наступні складові: термін, територію, вартість, права і обов'язки сторін, предмет укладання договору (у нашому випадку це буде фонограма), а також детально опишіть процес роботи звукорежисера. Рекомендуємо скласти такий договір ще до відвідання студії звукозапису, прийшовши вже підготовленими!

Якщо договір такого типу ви не підписували раніше, але вирішили просувати свою пісню на радіо / телебаченні або ширити пісню в Itunes / Google Play Music та інших сервісах, то від вас одразу ж зажадають підтвердження прав на фонограму, направляти запит вашому звукорежисеру.

 Виконавець – не автор, але також має права!

Умер певший в группе с Бобом Марли исполнитель Банни Уэйлер - Газета.Ru |  Новости

Торкнемося ще однієї категорії не менш важливих прав – прав виконавців🎼

Досить частими є випадки, коли у процесі запису фонограми бере участь декілька осіб. У якості виконавців можуть бути як вокалісти так і бек-вокалісти, музиканти тощо. При цьому, у них також є свої, права (хоч і суміжні).

️Якщо точніше, то виконавець має немайнові права:

- визнання його як виконавця;

- вимагати, аби його ім'я (псевдонім) вказувалося при кожному виконанні, записі, опублікуванні:

- захисту честі та репутації його як виконавця.

️А серед майнових йому належать права забороняти або дозволяти:

- ведення прямих ефірів з його виконанням;

- запис виконання у вигляді фонограми;

- розповсюдження фонограм з його участю;

- комерційний прокат.

️З виконавцем також потрібно укладати письмовий договір, у котрому обов'язково вказується термін, територію, вартість, права і обов'язки сторін.

Бажаємо, аби усіх частіше навідувала Муза, а Феміда завжди захищала вашу творчість 🧑🎨

 

Повідомлення

Пошук по сайту