У мене є твір, а як ним вигідніше розпорядитись? Part 2

Ліцензійний договір - це договір, яким одна сторона (ліцензіар) надає іншій стороні (ліцензіату) дозвіл на використання об'єкта права інтелектуальної власності (ліцензію) на умовах, визначених за таємною угодою сторін з урахуванням вимог законодавства (ч. 1 ст. 1109 ЦК).
🙇🏼Як можна зрозуміти, сторонами ліцензійного договору є ліцензіар та ліцензіат, якими можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.
Хто ж вони такі? 🤔
💁🏼♂️ Ліцензіар - це особа, якій належать виняткові майнові права інтелектуальної власності, тобто особа, яка має майнові авторські чи суміжні права.
🙋🏼♀️ Ліцензіат - це особа, якій надано дозвіл на використання об'єкта права інтелектуальної власності (ліцензію).
Предметом ліцензійного договору є ліцензія (дозвіл на використання об'єкта права інтелектуальної власності), а об'єктом - винахід, корисна модель, промисловий зразок, торгова марка, компонування інтегральної мікросхеми, сорт рослин, порода тварин, витвір науки, літератури або мистецтва, комп'ютерна програма, база даних або об'єкт суміжних прав.
✔️ Таким чином, договір на використання будь-яких об'єктів інтелектуальної власності за своєю природою є ліцензійним договором.
Укладання ліцензійного договору є необхідною умовою для того, хто створив об'єкт інтелектуальної власності, так і для користувача, оскільки в ньому прописуються важливі моменти та юридичні нюанси використання ліцензії.
Що ж до змісту ліцензійного договору:
💡 По-перше, щодо цього договору діє загальний принцип – свободи договору.
💡 По-друге, умови ліцензійного договору, що суперечать положенням чинного законодавства України, є нікчемними.
💡 По-третє, законодавство передбачає, що у ліцензійному договорі визначаються:
⁃ вид ліцензії;
⁃ сфера використання об'єкта права інтелектуальної власності (конкретні права, що надаються за договором, способи використання зазначеного об'єкта, територія та строк, на які надаються права тощо);
⁃ розмір, порядок та строки виплати винагороди за використання об'єкта права інтелектуальної власності;
⁃ максимальний тираж твору, якщо у ліцензійному договорі про видання або інше відтворення твору винагорода визначається у вигляді фіксованої грошової суми (ч. 8 ст. 1109 ЦК).
Якщо ж ви забули дещо - не біда❗️Деякі з вищезазначених умов ліцензійного договору, закріплених у ч. 3 ст. 1109 ЦК (наприклад, вид ліцензії, територія та строк), можуть бути відсутніми, оскільки діятиме загальне правило, передбачене ЦК. Ця обставина перетворює зазначені умови із суттєвих на звичайні, а тому навіть за відсутності цих умов у договорі – договір вважається укладеним.
Зокрема, якщо у договорі не вказано вид ліцензії, то вважається, що за ліцензійним договором надається невиключна ліцензія.
Щодо сфери використання об'єкта права інтелектуальної власності, то за відсутності у договорі умови про територію, на яку поширюються надані права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, дія ліцензії поширюється на територію України (ч. 7 ст. 1109 ЦК).
❗️Якщо ж у договорі відсутня умова про строк, він вважається укладеним на строк, що залишився до закінчення терміну дії виключного майнового права на визначений у договорі об'єкт права ІВ, але не більше ніж на п'ять років.
Якщо ж за шість місяців до закінчення зазначеного п'ятирічного терміну жодна із сторін не повідомить письмово іншу сторону про відмову від договору, то вона вважається продовженою на невизначений термін 😉
📆 У цьому випадку кожна зі сторін може будь-коли відмовитися від договору, письмово повідомивши про це іншу сторону за шість місяців до його розірвання, якщо більший термін для повідомлення не встановлений за домовленістю сторін (чч. 1, 3 ст. 1110 ЦК).
🔓 Крім цього, ліцензіар може відмовитися від ліцензійного договору у разі порушення ліцензіатом встановленого договором строку початку використання об'єкта права інтелектуальної власності (ч. 2 ст. 1110 ЦК).
Чи потрібна реєстрація договору? 🖊
Для укладання договору достатньо дотримання письмової форми та згоди сторін. Така угода не потребує обов'язкової державної реєстрації. Проте за бажанням однієї із сторін договір може бути зареєстрований (Ч. 9 ст. 1109, ч. 2 ст. 1111 ЦК).
Поки ви перетравлюєте цю інформацію, варто сказати, що знання нюансів таких договорів дуже важливе для людей із творчої сфери. Ніколи не знаєш, в який саме момент вам це стане в нагоді 😁