Best Music

Як легально використовувати музику в кафе, ресторанах та магазинах?

Новини 04.07.2022
Як легально використовувати музику в кафе, ресторанах та магазинах?

Без чого складно уявити ваш улюблений затишний ресторан? Без страв від шеф-кухаря? Безумовно! Без смачної кави️ посеред робочого дня? 100%! Однак є ще дещо, без чого і страви не будуть такими смачними, і кава не такою ароматною. Це ваша улюблена музика , що звучить у кожному ресторані, кафе чи супермаркеті.

Але чи замислювалися ви про те, скільки грошей щорічно втрачають виконавці та правовласники музичних творів через те, що ресторани, кафе або магазини не вважають за потрібне платити їм за використання об'єктів інтелектуальної власності? Хто у цьому винен і чи винен взагалі?

Юристи часто відзначають, що складається враження, ніби люди (суспільство загалом та безпосередні власники бізнесу) забувають про існування хоч яких-небудь законодавчих норм. Роблять вони це навмисно або випадково – питання суперечливе. Так чи інакше, порушення прав інтелектуальної власності вже досить давно увійшло до нашого повсякденного життя, при чому у найгіршому сенсі цього слова. Погодьтеся, кожен з нас хоча б раз у житті (а ми б’ємося об заклад, що значно більше) був порушником прав інтелектуальної власності. Все починається з неліцензованих примірників дисків з музикою ще у шкільні роки, а закінчується вчорашнім переглядом фільму у Інтернеті. Дуже шкода, що в Україні це вже давно стало нормою. Але ще прикріше стає у момент, коли нормами закону нехтують люди, які ведуть власний бізнес і часто мають додатковий дохід від використання чужих прав інтелектуальної власності.

Гаразд, давайте до справи. Ми вже з вами знаємо, що основним спеціалізованим законом, який захищає авторське право є Закон України «Про авторське право і суміжні права». Так ось, у статті 43 цього закону зазначено, що об'єкти інтелектуальної власності можна використовувати у комерційних цілях та навіть без згоди автора, але за таке використання потрібно платити відповідну винагороду. Виходить, що коли на тлі ваших вечірніх посиденьок у закладі грає відома музика, то власник зобов'язаний платити за це💸.

До речі, в частині 2 вищезазначеної статті закону відзначено, що збір винагороди за використання творів (фонограм та відеограм), а також контроль за їх правомірним використанням може здійснюватися певними уповноваженими організаціями колективного управління (ОКУ). На сьогоднішній день, цим питанням займається Організація колективного управління авторськими та суміжними правами. Організація надає підприємцям дозволи (ліцензії) на використання у комерційній діяльності музичних творів, права на які належать суб'єктам авторського права.

Грає музика у кафе, барах чи ресторанах – це все є публічним виконанням творів.

Тому ОКУ і займаються збором винагород за використання творів з власників відповідних закладів.

Якщо говорити в цілому, то в Україні такими ОКУ є ОКУАСП та УЛАСП, які допомагають авторам і правовласникам здійснювати управління з усіх питань, які стосуються правомірного використання творів та фонограм. Тому кожен свідомий власник кафе, ресторану або магазину повинен укласти відповідний договір на використання музики

Яку відповідальність ви можете понести, якщо у вашому кафе (ресторані) грає музика, за використання якої ви не платите винагороду до ОКУ?

По-перше, згідно з пунктом «а» статті 50 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» використання музичного твору без дозволу суб'єкта авторського права та (або) суміжних прав є грубим порушенням авторського права та (або) суміжних прав.

По-друге, у пункті «г» частини 2 статті 52 Закону передбачена можливість притягнення винної особи до відповідальності у вигляді виплати компенсації, розмір якої визначається судом як паушальний платіж:

- подвійна,

а в разі умисного порушення

потрійна сума винагороди чи комісійних платежів, які були б сплачені, якби порушник звернувся із заявою про надання дозволу на використання оспорюваного авторського права або суміжних прав замість відшкодування збитків чи стягнення доходу.

Якось так :)

Тепер ви знаєте трошки більше

 

Більше статей юридичного характеру шукайте за тегом #BM&LAW 

Повідомлення

Пошук по сайту